Magazyn energiii

Czy magazyn energii się opłaca?

Czy magazyn energii się opłaca?

Wyobraź sobie, że Twoje panele słoneczne to fabryka, która produkuje energię elektryczną, a magazyn energii to jakby wielka skrzynia, w której możesz tę energię przechowywać. Kiedy świeci słońce, Twoje panele produkują dużo energii, ale nie zawsze wtedy jej potrzebujesz. Zamiast marnować tę nadmiarową energię, magazyn energii “złapie” ją i przechowa na później. Dzięki temu, kiedy słońce nie świeci, na przykład wieczorem lub w pochmurne dni, możesz wykorzystać energię, którą zmagazynowałeś wcześniej. To trochę jak zbieranie wody deszczowej w beczce, żeby móc podlać nią ogród, gdy nie pada. Jak więc widzisz, czy magazyn energii się opłaca zależy czy chcesz wykorzystywać wyprodukowaną energię do maksimum.

Magazyny energii zwiększają opłacalność instalacji fotowoltaicznych, umożliwiając gromadzenie nadprodukcji energii na użytek w godzinach jej deficytu lub gdy jest droższa. To redukuje zależność od sieci i obniża koszty, maksymalizując korzyści z własnej produkcji energii.

Dlaczego to się opłaca? Gdy masz magazyn energii, mniej zależysz od kupowania prądu od dostawców, którzy często sprzedają go po wyższych cenach, szczególnie w godzinach, gdy ludzie najwięcej go używają. Jeśli przechowasz swoją własną energię, możesz jej używać, kiedy ceny prądu są najwyższe, oszczędzając pieniądze. To jak mieć własny mały zbiornik z paliwem, gdy ceny benzyny idą w górę. Dodatkowo, używanie własnej energii jest bardziej przyjazne dla środowiska, bo korzystasz z czystej energii ze słońca, zamiast tej z elektrowni, które mogą zanieczyszczać powietrze.

Zmiana zasad rozliczania energii w Polsce od lipca 2024 roku

W Polsce, od lipca 2024 roku, wprowadzone zostanie nowe rozliczenie energii elektrycznej. Oparte będzie na cenach energii na towarowej giełdzie energii, rozliczane w cyklach godzinowych. To oznacza, że cena energii będzie się zmieniać w ciągu dnia w zależności od popytu i podaży. W rezultacie, w godzinach, gdy instalacje fotowoltaiczne generują najwięcej energii (zazwyczaj w ciągu dnia), wysyłanie nadmiaru energii do sieci może być mniej opłacalne ze względu na niższe ceny zakupu przez sieć.

Ten system ma na celu bardziej efektywne zarządzanie produkcją i zużyciem energii, dostosowując ceny do rzeczywistego zapotrzebowania. Dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych, może to oznaczać zmianę strategii zarządzania wyprodukowaną energią. Zamiast sprzedawać nadmiar energii w okresie jej największej produkcji, bardziej opłacalnym może okazać się jej magazynowanie w systemie magazynowania energii i wykorzystywanie wtedy, gdy ceny energii są wyższe, czyli typowo rano i wieczorem.

Wykres produkcji energii

Kolor zielony – cena energii elektrycznej w danej godzinie

Kolor niebieski – produkcja z typowej instalacji fotowoltaicznej

Jak magazyny energii wpływają na zwrot z inwestycji?

Magazyny energii stanowią znaczący element w zwiększaniu efektywności inwestycji w fotowoltaikę. Ich głównym zadaniem jest przechowywanie energii wyprodukowanej przez panele słoneczne. Jest to szczególnie istotne w okresach, gdy produkcja przewyższa bieżące zapotrzebowanie. Dzięki temu energia, która inaczej zostałaby niewykorzystana lub sprzedana po niższej cenie do sieci, może być wykorzystana w późniejszym czasie. To zmniejsza zależność od sieci energetycznej i pozwala na optymalizację kosztów energii. Szczególnie w obliczu zmieniających się modeli taryfikacji, jak zmiana w Polsce na rozliczanie energii na podstawie cen giełdowych w cyklach godzinowych. W praktyce oznacza to, że energia zmagazynowana w okresach nadprodukcji, gdy jej cena na giełdzie jest niska, może być wykorzystana, gdy ceny są wyższe, co bezpośrednio przekłada się na oszczędności.

Z punktu widzenia zwrotu z inwestycji, magazyny energii skracają czas potrzebny na odzyskanie poniesionych kosztów. Poprzez maksymalizację wykorzystania wyprodukowanej energii, właściciele instalacji fotowoltaicznych mogą znacząco zredukować swoje rachunki za prąd. W obecnych realiach rynkowych, gdzie ceny energii elektrycznej są zmiennych i mają tendencję do wzrostu, zdolność do magazynowania i wykorzystania własnej energii w momencie, gdy jest ona najdroższa, staje się finansowo atrakcyjna. Dodatkowo, w obliczu spadających kosztów technologii magazynowania energii, inwestycja ta staje się coraz bardziej dostępna. W rezultacie, systemy fotowoltaiczne zintegrowane z magazynami energii nie tylko zwiększają niezależność energetyczną, ale również stają się ekonomicznie korzystne, przyspieszając zwrot z inwestycji i zwiększając jej rentowność na długoterminową skalę.

Zalety instalacji z magazynem energii

Instalacje z magazynem energii przynoszą wiele korzyści, zarówno dla środowiska, jak i dla użytkowników. Wyróżnić można kilka kluczowych zalet:

  1. Zwiększona autokonsumpcja energii: Magazyny energii pozwalają na wykorzystanie większej części energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne. Zamiast sprzedawać nadwyżkę energii do sieci, możesz ją przechowywać i wykorzystać, gdy panele nie wytwarzają energii, na przykład w nocy.
  2. Obniżenie kosztów energii: Dzięki magazynowaniu energii, można uniknąć kupowania drogiej energii z sieci w godzinach szczytu. W długiej perspektywie przekłada się to na znaczące oszczędności w rachunkach za prąd.
  3. Zwiększenie niezależności energetycznej. Magazyn energii pozwala na większą samowystarczalność i niezależność od zewnętrznych dostawców energii, co jest szczególnie istotne w przypadku awarii sieci lub wahań cen energii.
  4. Ochrona środowiska. Wykorzystanie magazynów energii przyczynia się do redukcji emisji dwutlenku węgla, ponieważ pozwala na efektywniejsze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna.
  5. Zwiększenie trwałości instalacji PV. Magazyny energii mogą pomóc w zrównoważeniu obciążenia instalacji fotowoltaicznych, co może przedłużyć ich żywotność.
  6. Dostępność rezerwy energii. W przypadku awarii sieci lub innych sytuacji kryzysowych, magazyn energii może zapewnić niezbędną rezerwę energii (ta opcja jest dostępna w przypadku instalacji z falownikiem hybrydowym)
  7. Wsparcie dla sieci energetycznej: Przy odpowiednim zarządzaniu, magazyny energii mogą również wspierać stabilność sieci elektrycznej poprzez dostarczanie energii w okresach jej deficytu w sieci.

Magazyny energii marki Growatt

W PVGroup.pl oferujemy Państwu innowacyjne magazyny energii marki Growatt, które stanowią kompleksowe rozwiązanie dla każdego, kto chce maksymalizować korzyści płynące z fotowoltaiki. Zestaw akumulatorów Growatt charakteryzuje się dużą pojemnością, zaawansowanym systemem zarządzania bateriami (BMS) i niezbędnymi komponentami do łatwej instalacji. Te litowo-żelazowo-fosforanowe baterie są wolne od kobaltu, co gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.

Nasze akumulatory ARK współpracują zarówno z 3-fazowymi falownikami serii SPH / XH, jak i jednofazowymi falownikami SPH / XH. Zapewnia to efektywne zarządzanie energią dla różnych potrzeb. Dodatkowe cechy, takie jak modułowa konstrukcja, możliwość zdalnej aktualizacji oprogramowania, a także długa żywotność i 10-letnia gwarancja, czynią je idealnym wyborem. Akumulatory ARK są odporne na warunki atmosferyczne (stopień ochrony IP65), mają kompaktowe wymiary oraz niewielką wagę. Zaawansowane funkcje monitorowania i równoważenia napięcia ogniw zapewniają długotrwałą i bezawaryjną pracę systemu.

Zapraszamy do skorzystania z oferty magazynów energii Growatt, aby czerpać pełne korzyści z własnej instalacji fotowoltaicznej. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej i rozpocząć swoją drogę do energetycznej niezależności!

Bateria Growatt

Podsumowanie

Podsumowując, instalacje z magazynem energii oferują szereg korzyści, które są kluczowe zarówno z perspektywy indywidualnego użytkownika, jak i szerszego społeczeństwa. Przede wszystkim, umożliwiają one znacznie efektywniejsze wykorzystanie energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne. Zwiększają autokonsumpcję i ograniczając zależność od zewnętrznych źródeł energii. To przekłada się na obniżenie kosztów energii dla użytkowników, jak również na wzrost niezależności energetycznej.

W kontekście środowiskowym, wykorzystanie magazynów energii jest krokiem naprzód w promowaniu zrównoważonego wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Przyczynia się to do redukcji emisji szkodliwych gazów cieplarnianych. Dodatkowo, elastyczność, jaką oferują magazyny energii, pozwala na dostosowanie się do zmieniających się warunków rynkowych i taryfikacyjnych. Jest to szczególnie istotne w świetle nadchodzących zmian w sposobie rozliczania energii w Polsce od lipca 2024 roku.

Pytania?
Kontakt: info@pvgroup.pl ,
Telefon:

+48 516 758 217

+48 737 185 830

Shopping Cart
Scroll to Top